רפלקסולוגיה לאחר לידה בבתי חולים

אמנם באיחור אופנתי של כמעט שלושה שבועות, אבל מאוד שמחתי לקרוא את הידיעה הזו על טיפולי רפלקסולוגיה לנשים לאחר לידה, שמוענקים בבית החולים "כרמל" בחיפה.

כמי שלקחה חלק בפרויקט דומה (התנדבתי במשך תקופה במחלקות הנשים של בית החולים וולפסון, כחלק מהתמחות בטיפול בנשים), אני יכולה להעיד מניסיון עד כמה חשוב ומועיל שילוב טיפולי רפלקסולוגיה או טיפולי מגע בכלל במערך הרפואי. מה שאולי פחות ברור, הוא עד כמה חשובה התמיכה מצד הצוות הרפואי בטיפולים משלימים אלו.

במהלך ההתנסות שלי בטיפול במחלקות הנשים בבית חולים וולפסון יכולתי ממש להרגיש את ההבדל בגישה בין המחלקות השונות. דווקא במחלקת יולדות הצוות הרפואי לא מאוד התלהב ממתן הטיפולים לנשים במחלקה. התקבלה התחושה שאין במי לטפל וצריך ממש "לרדוף" אחרי היולדות ולהסביר להן למה כדאי לקבל טיפול. זאת בניגוד ליחס של הצוות הרפואי במחלקות הנשים האחרות, כמו מחלקת גניקולוגיה, מחלקת גניקולוגיה אונקולוגית, הריון בסיכון גבוה וכמובן בחדרי הלידה. בכל המחלקות הללו הצוות הרפואי היה מודע להשפעת הטיפול הרפלקסולוגי על הנשים ועשה את עבודת השיווק בשבילנו.

"אירוע הלידה הוא אירוע עוצמתי ליולדת ברמה הפיזית, הרגשית והמנטלית", מסביר בכתבה ד"ר רון אוסלנדר, מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית חולים הכרמל. "המטרה שלנו היא להקל עד כמה שאפשר על היולדת ולאפשר לה להגיע במהירות לרגיעה ונינוחות כדי שתוכל להתרכז בטיפול בתינוק בלי כאבי הלידה המוכרים". והוא צודק: טיפול רפלקסולוגיה שיינתן ליולדת ברגעים שמיד לאחר הלידה יאפשר רגיעה ויקל על הכאבים, וגם יזרז את ההתאוששות ויאפשר לה להתפנות לטיפול בתינוקה ביתר קלות.

מרגש אותי לראות בכל פעם מחדש כיצד בתי החולים, שבדרך כלל אנחנו מורגלים לספוג מהם יחס קצת מזלזל או מבטל בכל הקשור לרפואה משלימה וטיפולים שאינם מבוססים על המדע המערבי, מכירים בסגולות הטובות של טיפולי רפלקסולוגיה, גם אם רק באופן חלקי ובתחומים מסוימים בלבד. כל הכבוד לבית חולים "כרמל" בחיפה שמאפשר את השירות החשוב הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *